Kwasy Owocowe i ich dobroczynne działanie na skórę.
Kwasy-AHA

Kwasy Owocowe i ich dobroczynne działanie na skórę.

Alfa-hydroksykwasy są bardziej znane pod nazwą potoczną kwasy AHA. Stosowane były przez kobiety już na początku XIX wieku we Francji. Odkryły one niezwykłe właściwości starego wina – używały go do przemywania twarzy, dzięki czemu ich skóra stawała się jaśniejsza i nabierała delikatności aksamitu. Również w Polsce nasze babki używały do pielęgnacji różnego rodzaju mieszanin złożonych z owoców dostępnych w naszej strefie klimatycznej, czyli jabłek, żurawin, moreli oraz serwatki. I pewnie nie były świadome, że są prekursorkami w dziedzinie wykorzystania kwasów AHA w pielęgnacji skóry. Dopiero na początku lat siedemdziesiątych XX wieku dr Eugene Van Scott i dr Ruey Yu odkryli znaną kobietom już wcześniej tajemnicę alfahydroksykwasów i upublicznili ją, dając nowe możliwości terapeutyczne w leczeniu wielu schorzeń skóry. Było to bardzo ważne odkrycie, ponieważ substancje te można pozyskiwać w sposób naturalny – występują powszechnie w przyrodzie, można je otrzymywać z trzciny cukrowej, mleka lub owoców. Mogą być także syntetyzowane chemicznie.  

Typy i właściwości hydroksykwasów

W produktach kosmetycznych stosuje się najczęściej 5 typów kwasów alfa-hydroksylowych:

  • kwas glikolowy (hydroksyoctowy) otrzymywany z soku trzciny cukrowej,
  • kwas mlekowy (alfa-hydroksypropionowy) powstaje pod czas fermentacji cukru,
  • mlekowy i innych cukrów, występuje w kwaśnym mleku, żurach, kiszonych warzywach i owocach,
  • kwas jabłkowy (hydroksyetanodikarboksylowy) występujący w wielu owocach,
  • kwas cytrynowy (2-hydroksypropano-1,2,3-trikarboksylowy), który występuje w owocach np. w cytrynach, anana sach,
  • kwas winowy (dihydroksybursztynowy) występujący w winogronach i winie.

 

Kwasy AHA należą do kwasów rozpuszczalnych w wodzie, co powoduje, że nie przenikają przez warstwę serum czyli warstwę łoju i nie wnikają w głąb skóry ani nie oczyszczają porów skóry. Są jednak nieocenione, gdy skóra jest sucha, zniszczona opalaniem czy zrogowaciała. Można je tez wykorzystać przy pielęgnacji cery trądzikowej, pod warunkiem stosowania odpowiednich stężeń kwasów. Stosując nieodpowiednie stężenia kwasów nie wykorzystujemy wszystkich możliwości złuszczających ani regulujących procesy rogowacenia naskórka i preparaty mają wtedy tylko działanie nawilżające.

Kwasy AHA pomagają regulować proces odnowy komórkowej i złuszczają zrogowaciałe, martwe komórki w zewnętrznej warstwie naskórka, która uległa zgrubieniu, np. pod wpływem nadmiernego opalania czy skłonności organizmu do nadmiernego rogowacenia. W momencie, kiedy nadmierna, zrogowaciała warstwa zostanie złuszczona, kwasy AHA przestają działać w sposób intensywny, co oznacza, że zdolność kwasów AHA do eksfoliacji obniża się z czasem. Dlatego warto po dłuższym czasie stosowania kosmetyków z kwasami AHA zrobić przerwę w stosowaniu. Trzeba także pamiętać, że w warunkach domowych nie można używać preparatów z wysokimi stężeniami kwasów, aby nie dopuszczać do podrażnienia skóry.

Dobroczynny wpływ alfa-hydroksykwasów zmniejsza suchość skóry, poprawia stan skóry skłonnej do występowania zmarszczek, wpływa na wzrost poziomu ceramidów, poprzez stymulację ich biosyntezy i ułatwia zatrzymanie wody w zewnętrznej warstwie skóry. Preparaty z kwasami AHA stosowane są jako peeling chemiczny – jak również w dermatologii do leczenia niektórych schorzeń skóry, jak: rybiej łuski, trądziku, znamion starczych, rogowacenia słonecznego, brodawek, przebarwień naskórka. Rozluźniają one połączenia pomiędzy martwymi komórkami w warstwie rogowej naskórka, dzięki temu powodują łatwiejsze i regularne złuszczanie się tych komórek, w efekcie czego odkrywają warstwy nowych, świeżych komórek, a to z kolei powoduje widoczną poprawę kondycji skóry.

Kwasy AHA w wyższych stężeniach wpływają nie tylko na naskórek, ale i na głębiej położoną warstwę skóry czyli skórę właściwą. Dzięki temu zwiększają one produkcję glikozami – neo glikanów (są to składniki naturalnie występujące w skórze, które są odpowiedzialne za wiązanie wilgoci w skórze), włókien kolagenu i elastyny. Kuracja kwasami AHA jest niezwykle skuteczna, gdy skóra ma wyraźne oznaki wieloletniego działania promieniowania słonecznego (zjawisko to znane jest także jako tzw. “fotostarzenie” skóry). Skóra w wyniku fotostarzenia staje się zgrubiała, szorstka i przesuszona, uszkodzone zostają włókna kolagenu i elastyny, a równocześnie dochodzi do nieprawidłowości w budowie komórek. W takiej sytuacji kwasy pomagają w pewnym stopniu naprawić te zniszczenia. Wskazane jest więc stosowanie kosmetyków z zawartością kwasów owocowych po lecie, kiedy skóra jest wyraźnie zmęczona działaniem słońca. Pomagają one wtedy zmniejszyć drobne zmarszczki oraz przebarwienia wywołane opalaniem.

Zabiegi z bardzo wysokimi stężeniami kwasów są polecane nie tylko w przypadku dojrzałych cer, gdyż znacznie poprawiają stan skóry, mają bowiem wpływ na skórę właściwą, zmniejszają zmarszczki powierzchnio- we, zwiększają elastyczność skóry, wygładzają naskórek, pomagają rozjaśnić przebarwienia oraz drobne blizny i poprawiają stan skóry. Idealne są również w przypadku cer diagnozowanych jako trądzikowe, pomagają bowiem m.in. usuwać drobne blizny po trądzikowe. Aby przedłużyć efekty takich zabiegów, klienci mogą stosować produkty o niższych stężeniach kwasów w domu.

Stosowanie preparatów z kwasami AHA w sposób prawidłowy nie wywołuje na ogół uczuleń oraz podrażnień. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu stosowania preparatów z AHA w lecie, szczególnie w okresie dużej ekspozycji skóry na słońce. Kremy zawierające te związki w swoim składzie zmniejszają bowiem jej naturalną odporność na promieniowanie UV, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na ich działanie.

Kwasy AHA w pielęgnacji stóp

Problemy związane z nadmierną suchością i rogowaceniem naskórka dotyczą w sposób szczególny naszych stóp. Stają się one widoczne po okresie zimowym, kiedy uwalniamy nogi z zakrytego i nieprzemakalnego obuwia. Okazuje się wtedy, że skóra stóp jest przesuszona, o zmniejszonej elastyczności, a pięty twarde, porowate. Zdarza się, że stwardniała skóra ulega pęknięciom o różnej głębokości, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i grozi niebezpieczeństwem zakażenia. Właśnie w takich sytuacjach ratunku możemy poszukać w bogactwie preparatów z kwasami AHA, w ich właściwościach złuszczających, regeneracyjnych i nawilżających. Zastosowanie peelingu złuszcza zrogowaciały naskórek, dzięki czemu zredukowana zostanie grubość warstwy rogowej, a skóra staje się gładka, uzyskuje ładny kolor. Dodatkowym efektem jest spłycenie drobnych zmarszczek. Działanie odżywcze i regenerujące kosmetyków z kwasami AHA powoduje również wzrost spoistości i zwartości głębszych warstw naskórka, dzięki czemu pięty stają się mniej podatne na pęknięcia. Aby pielęgnacja skóry stóp była skuteczna, nie można poprzestać na jednorazowej wizycie w gabinecie kosmetycznym. Konieczne jest systematycznie odżywianie i nawilżanie skóry stóp w warunkach domowych. Pomocne w utrzymaniu odpowiedniej higieny będą także kosmetyki, które zawierają w swoim składzie alfa-hydroksykwasy mające właściwości przeciw potowe. Wpływają one na pracę gruczołów łojotokowych skóry i gospodarkę wodną skóry. 

Pielęgnacja dłoni i AHA

Specyfiki wykorzystujące wielorakie właściwości kwasów AHA są także wykorzystywane przy pielęgnacji stosunkowo cienkiej i suchej warstwy skóry dłoni. Poza działaniem peelingującym i odżywczym mają one zdolność do równomiernego rozprowadzania pigmentu w skórze, co jest bardzo ważne, ponieważ wraz ze zmianami związanymi ze starzeniem organizmu pojawia się skłonność do tworzenia skupisk pigmentu, co daje w efekcie nierówne plamy i zgrubienia. Jest to naturalny proces fizjologiczny organizmu i chociaż nie można go powstrzymać, to dzięki kwasom AHA można opóźnić znacznie początki tego stanu i zmniejszyć skutecznie jego intensywność. Tak więc specyfiki z kwasami zapobiegają zbijaniu się pigmentu w grudki i rozjaśniają plamy pigmentacyjne (starcze i wątrobowe). Są także katalizatorami pewnych reakcji biochemicznych w tkankach, dzięki czemu ułatwiają wchłanianie innych substancji w tym odżywczych i regenerujących, do których zaliczamy kwas hialuronowy i witaminy.

Badania nad kwasami AHA trwają nadal, być może wkrótce uczeni ujawniają kolejne mechanizmy działania substancji, które zawarte są nie tylko w egzotycznych owocach liczi czy aceroli, ale także w zwyczajnym jabłku, moreli czy żurawinie. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl