Kiedy skóra pęka, swędzi, piecze – może nie tylko skóra jest winna, zbadaj poziom cukru.
Zdiagnozowanie cukrzycy nie jest proste, często mijają lata, zanim zostanie rozpoznana. W sporej części przypadków pierwszą zauważalną oznaką cukrzycy są właśnie problemy skórne. Cukrzycy towarzyszą zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, nerwowym i naczyniowym, rzutuje na stan skóry oraz jej funkcjonowanie. Wczesnym sygnałem do rozpoznania cukrzycy bywa uogólniony świąd skróty oraz jej nadmierna suchość, uporczywe łuszczenie się naskórka, podwyższona podatność na podrażnienia, infekcje, często nawracająca grzybica. Zauważalna jest także różnica w szybkości gojenia uszkodzeń naskórka.
U pacjentów diabetologicznych wszelkie uszkodzenia naskórka zdecydowanie wolniej się goją, co ma związek z niedostatecznym dotlenieniem skóry.
Skóra diabetyka.
Problemy skórne dotykają ponad 20% diabetyków, z tym że u kobiet mogą przybierać agresywniejszą formę. Jednym z powikłań cukrzycy jest mikroangiopatia, czyli zmiany w naczyniach krwionośnych. Upośledzenie układu naczyniowego prowadzi do nieprawidłowego mikrokrążenia (niedożywienie skóry, zniekształcenia paznokci), powstawania krwawych wybroczyn (plamice naczyniowe) oraz do szeregu zmian skórnych (rumieniec cukrzycowy). Uszkodzenia układu nerwowego i naczyniowego objawiają się zaburzeniami w wydzielaniu potu i sebum, skóra staje się przesuszona i traci swoje funkcje ochronne, stąd nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze (grzybica stóp i paznokci). Trzeba zaznaczyć, że codzienna pielęgnacja skóry może zapobiec tym powikłaniom.
Kosmetyki dedykowane diabetykom.
Grupa kosmetyków, która powinna znaleźć uznanie w oczach diabetyków to preparaty zapobiegające pękaniu naskórka, regenerujące uszkodzony naskórek, utrzymujące balans hyrolipidowy skóry.
Powinny intensywnie nawilżać i uelastyczniać skórę, przyczyniają się również do uzupełniania, zmniejszania świądu i suchości. Powinny bezpiecznie pielęgnować wrażliwą i podatną na zakażenia bakteryjne i grzybicze skórę diabetyka. Zdecydowania najlepsze do codziennej pielęgnacji wymagającej skóry są kosmetyków zawierające w swoim składzie mocznik, allantoinę, pananthenol dodatkowo wzbogacone przez kompleksy witamin oraz olejki o działaniu przeciwzapalnym , odkażającym i zapobiegającym zakażeniom grzybiczym
Zbawienna moc Mocznika.
Mocznik należy do grupy określanej jako naturalne czynniki nawilżające powoduje on zmiękczanie zrogowaciałych komórek naskórka, dzięki czemu woda może z łatwością wnikać do wnętrza tkanki, gdzie zostaje zatrzymana, efektem takiego działania jest miękka i nawilżona skóra. Mocznik zasadniczo działa na dwa sposoby, w zależności od jego stężenia w kosmetyku. W stężeniu do 10% posiada właściwości silnie nawilżające i przyczynia się do lepszego przenikania czynnych substancji w głąb skóry. Przy większych stężeniach mocznik lekko złuszcza, co zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka. Jego skuteczność jest wysoka, Mocznik syntetyczny, którego używa się w kosmetyce, jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę.
Ulga od zaraz - Alantoina.
Składnikiem pożądanym w kosmetykach dla cukrzyka jest alantoina, substancja o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym, regenerującym. Ta pochodna mocznika wpływa na namnażanie komórek naskórka, dzięki czemu ułatwia odnowę skóry i procesy gojenia. Alantoina koi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilża, zmiękcza i wygładza, a także wspiera tworzenie płaszcza hydrolipidowego skóry. Jej obecność gwarantuje przyspieszenie gojenia i regeneracji uszkodzonego naskórka, działa kojąco. Rekomendowany przez kosmetologów płyn zmiękczający Callus Liquid w atomizerze.
Ratunek dla skóry - Beata-glucan
Składnik najbardziej innowacyjnych kosmetyków, stymuluje on syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia, poprawia sprężystość skóry. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne – neutralizuje wolne rodniki, chroni przed skutkami działania promieniowa UV, wspomaga regenerację zniszczonej skóry Zwiększa stopień nawilżenia skóry, łagodzi podrażnienia, przyspiesza procesy naprawcze uszkodzonego naskórka
Kierunek stopy.
Najbardziej wymagającą częścią ciała u chorych na cukrzycę są stopy. Ich pielęgnacji należy poświęcać odpowiednią ilość czasu i staranności nie zapominając o profesjonalnych produktach. Istnieje kilka podstawowych zasad higieny stóp, które powinni poznać diabetycy.
Stopy po umyciu, najlepiej łagodnym mydłem w letniej wodzie, należy bardzo dokładnie wytrzeć, szczególnie przestrzenie między palcami. Niewskazane są długie kąpiele w gorącej wodzie, gdyż mogą prowadzić do utraty ochronnych funkcji skóry. Kolejnym ważnym etapem jest natłuszczenie skóry. Smarowanie kremem lub maścią to dobra okazja do kontroli stanu skóry stóp. Nie wolno również zapominać o paznokciach, które powinny być obcięte w sposób uniemożliwiający ich wrastanie. Zaleca się stosowanie oliwek i płynów zmiękczających do skórek i paznokci, aby dbać o ich elastyczność i tym samym zapobiegać ich twardnieniu i pękaniu.
Wszystkie skaleczenia i otarcia mogą prowadzić do zakażeń, które w przypadku cukrzycy błyskawicznie się rozprzestrzeniają, dlatego codzienna staranna pielęgnacja jest niezbędna, aby zapobiec powstaniu schorzenia tzw. stopy cukrzycowej.
Stopa cukrzycowa
Schorzenie to następuje w wyniku pogorszenia się ukrwienia w stopie, stopniowego zarastania tętnic, degradacji naczyń krwionośnych, które prowadzą do jej owrzodzenia, a w efekcie do martwicy. Charakterystyczne dla stopy cukrzycowej jest brak odczuwania bólu czy temperatury oraz owrzodzenia zlokalizowane na podeszwie.
Polecamy produkt DelaWell Cracked Skin Ointment, który został przebadany na grupie pacjentów diabetologicznych.